Menu

MAS pro EU, tentokrát mimo EU


25/4/2016
P1280162 (1280x960)

Třetí setkání projektu LAGs4EU, neboli Místní akční skupiny pro Evropskou unii, jehož se účastní i MAS Hanácké Království, se uskutečnilo ve dnech 14. – 16. dubna v Bosně a Hercegovině, hostitelem byla regionální rozvojová agentura REDAH se sídlem v překrásném historickém městě Mostaru. MAS Hanácké Království tentokrát reprezentovali také členové Sdružení dobrovolných hasičů Grygov a členové skautského oddílu – střediska Táborníci z Brodku u Přerova.

Během setkání jsme měli možnost vidět technologický park a business centrum INTERA, na jehož vybudování přispěla řada mezinárodních organizací, a který nejenže poskytuje sídlo začínajícím firmám, ale pořádá celou řadu aktivit na podporu hospodářského rozvoje. Dále jsme navštívili Mezinárodní mostarský hospodářský veletrh, který v kostce představuje všechno, co Bosna a Hercegovina nabízí v oblasti obchodu, průmyslu a cestovního ruchu. Spektrum prezentací hospodářského rozvoje doplňovalo představení družstva Orhideja, které se zabývá podporou podnikání v malém měřítku a zaměřuje se i na sociální aktivity. I turistická část cesty nebyla bez zajímavosti, protože s přírodními krásami a historickými památkami kontrastovaly stopy války z devadesátých let minulého století, které jsou i po dvaceti letech patrné a v lepším případě tvoří memento a poučení pro budoucí generace místních i pro návštěvníky. Pro další spolupráci byly zajímavé a důležité i kontakty s ostatními členy delegace, především se Slovinci.

V letošním roce se v rámci projektu uskuteční ještě tři zahraniční akce – v Itálii, ve městě Portogruaro nedaleko od Benátek, ve středním Slovinsku a v jihovýchodním Polsku – v Rzesowě. O všech budou členové MAS informováni tak, aby se jich mohli v případě zájmu zúčastnit. Nejbližší akcí je setkání, které bude organizovat MAS Hanácké království. Jeho účastníci se sejdou ve Slatinicích ve dnech 19. – 21. 5. a seznámí se s úspěšnými projekty nejen MAS Hanácké Království, ale i dalších místních akčních skupin z Hané.

Fotografie z akce najdete ZDE.
 

Text: Jitka Brabcovázpět