Menu

MAS Hanácké Království hostitelem mezinárodní konference projektu LAGs4EU


27/5/2016
lags4eu_slatinice_20.5.2016_003

Od čtvrtka 19. do soboty 21. května se MAS Hanácké Království společně s MAS Region Haná, MAS Moravská cesta a MAS Partnerství Moštěnka, zviditelnila na mapě Evropy. To proto, že byla hostitelem setkání partnerů projektu LAGs4EU, které je zaměřeno na výměnu zkušeností a tzv. „best practice“ (neboli „nejlepší praxe“) v oblasti rozvoje venkova. Do Slatinic, kde se setkání konalo, se sjelo na šedesát zástupců z šesti zemí: Itálie, Slovinska, Chorvatska, Bosny a Hercegoviny, Rumunska a Slovenska. Jak uvedl předseda MAS Hanácké Království a starosta Grygova Tomáš Kubáček, pořadatelé si stanovili dva související cíle. První z nich se shodoval s hlavním cílem celého projektu LAGs4EU, podělit se o zkušenosti spojené s rozvojem venkova, tím druhým a stejně důležitým bylo ukázat hostům krásy našeho regionu.

„Ačkoliv tuto akci pořádá MAS Hanácké království, uvidíte projekty i jiných MAS z oblasti Hané, regionu úrodné zemědělské půdy kolem města Olomouce. Máme podobné podmínky, a proto je přirozené, že úzce spolupracujeme. Doufáme, že úspěšné projekty, které uvidíte, se pro vás stanou inspirací, a že si svůj pobyt zde taky užijete,“ řekl předseda Kubáček na úvod. Jeho přání podpořili i starosta městyse Slatinice Ondřej Mikmek a majitel slatinických lázní Jiří Vybíral.

Část projektů (Regionální značení Haná, Příběhy našich kronik, Kroje našich krajů, Zábavná vlastivěda z našich vesnic) se představila v dopoledním přednáškovém bloku. Odpoledne bylo věnováno tematickým prohlídkám, které kombinovaly cíle rozvojové a turistické. Městys a zámek v Náměšti na Hané a volnočasová infrastruktura ve Smržicích byly prvními body odpolední části nabitého programu. Milým překvapením pro účastníky byl turistický vláček, který je dopravil až na úpatí rozhledny na vrcholu Velkého Kosíře, z níž byl rozhled jak na úrodnou Hanou, tak na lesy Drahanské vrchoviny. Závěr dne patřil Čechám pod Kosířem, kde se účastníci projektu těsně minuli s kolonou prezidenta republiky při jeho návštěvě Olomouckého kraje, prohlédli si soukromý projekt muzea kočárů s výkladem jeho charismatického majitele pana Václava Obra a strávili příjemný večer v zámecké oranžerii. Tam ochutnali typické regionální speciality včetně domácí zabijačky a produktů místní levandulové kavárny. O příjemnou atmosféru se postaral folklórní soubor Majetínek, člen MAS Hanácké království.

Poslední den, sobota, byl zahájen návštěvou poutního kostela Panny Marie v Dubu nad Moravou a setkáním skautů s MAS Hanácké království a MAS Srdce Slovinska. Poté pokračoval prohlídkou historického centra Olomouce. Po obědě se hosté rozjeli domů. O jejich dojmech snad nejlépe vypovídají slova paní Rozálie Szalai, předsedkyně MAS Dolný Žitný ostrov: „Jsme rádi, že už jsme projektové setkání pořádali. Vy jste nasadili laťku tak vysoko, že se bude těžko překonávat.“ Dalším regionem, který převzal od Hanáckého království symbolický štafetový kolík projektových setkání, je region Vegal z Itálie, z města Portoguruaro v provincii Veneto, nedaleko Benátek, ve dnech 16. – 18. června.

Tato tisková zpráva je tedy zároveň pozvánkou pro členy MAS Hanácké království i jiných MAS z blízkého okolí, aby se jeli přesvědčit o tom, jak MAS pracují jinde. 
 

Fotografie z akce najdete ZDE.zpět